Formula Student Tasarla, Üret, Yarış !

group-shot

 

FS-Uni-Strathclyde-Msport-side

Formula Student, ilk olarak Amerika’nın Michigan eyaletinde Otomotiv Mühendisleri Topluluğu(Society of Automotive Engineers) tarafından düzenlenen yarışmadır. 1990 yılından itibaren Avrupa’da da düzenlenmeye başlayan yarışma hali hazırda 14 farklı ülkede(ABD, Almanya, İngiltere, İtalya, Avusturya, İspanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Çin, Japonya, Avustralya, Brezilya, Hindistan) düzenlenmektedir.Yarışmanın genel amacı ise otomotiv endüstrisine inovatif, tecrübeli ve takım çalışmasına uygun hareket edebilen mühendis yetiştirmektir.

 

130 sayfalık kural kitapçığı kısıtlamalarına bağlı olarak üretimi gerçekleştirilen araçların genel konsepti açık tekerlekli,tek kişilik yarış aracıdır. Takımlar içten yanmalı ya da elektrikli tahrik sistemlerini kullanmak zorundadır. Yarışma içten yanmalı motorlu araçlar, elektrikli araçlar ve sürücüsüz olmak üzere 3 farklı klasmanda yapılmaktadır.
 

Yarışmanın Etapları ve Puanlama

 
Toplamda 1000 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutulan takımlar statik(325/1000) ve dinamik(675/1000) olmak üzere iki ana etaba katılmaktadır. Statik etaplarda Mühendislik Tasarımı, Maliyet ve Üretim ve İş Planı Sunumları üzerinden kıyaslanan takımlar, tüm teknik incelemeleri geçebilmesi halinde Skidpad, Autocrass, Hızlanma ve Dayanıklılık olmak üzere dinamik etaplara da katılma hakkı kazanmaktadır.

Mühendislik Tasarımı  (Engineering Design)  (150 / 1000)

Yarışmanın bu etabında hakemler aracın tasarım, analiz ve üretim aşamasında yapılan mühendislik tasarımlarını değerlendirmektedir.30 dk süren Mühendislik Tasarımı etabından öğrenciler aracı tasarlarken yapmış olduğu bütün mühendislik çalışmalarını hakemlere sunmaktadır.

Maliyet ve Üretim  (Cost & Manufacturing)  (100 / 1000)

Araç üzerinde kullanılan bütün parçaların listelenip hakemlere sunulduğu bu etapta, aynı zamanda yarışma öncesinde organizatörler tarafından belirlenen bir ya da iki sistemin maliyet raporları da hazırlanarak hakemlere sunulmaktadır.

İş Sunumu  (Business Presentation)  (75/ 1000)

Satış stratejileri ve iş sunumları hakkında gerçekleştirilen bu etapta ise takımlar üretmiş oldukları aracın pazarlama çalışmalarını çalışmalarının yatırımcılara sunmaktadırlar.

Skid-Pad  (75 / 1000)

8 şeklinde ıslak ya da kuru pist üzerinde gerçekleştirilen bu etapta araçların viraj kabiliyeti kıyaslanmaktadır.

Hızlanma  (Acceleration)  (75/ 1000)

Bu etapta araç başlangıçta durağan halde 75 metrelik bir düzlük üzerinden hızlanır. Bu etapta amaç araçların hızlanma kabiliyetini kıyaslamaktır.

Autocross  (100/ 1000)

Dayanıklılık etabının bir turu olarak koşulan bu etapta araçların süreleri kıyaslanmaktadır. Aynı zamanda bir sonraki etap olan dayanıklılık etabının sıralama turları olarak değerlendirilen bu etap sonucuna göre takımların dayanıklılık etabına saat kaçta çıkacağı belirlenmektedir.

Dayanıklılık  (Endurance)  (325 / 1000)

Yarışmanın en zorlayıcı etabı olan dayanıklılık etabında araç toplam 22 kilometre sürülmektedir. 11 kilometre birinci pilot 11 kilometre ikinci pilot tarafında sürülen aracın zorlayıcı pist koşullarına dayanıklılığının kontrol edildiği bu etapta amaç olabildiğince kısa sürede mümkün olduğu kadar az yakıt tüketerek yarışı tamamlamaktır.

Yakıt Ekonomisi  (Efficiency)  (100 / 1000)

Bu etapta Dayanıklık etabını tamamlayan araçların tüketmiş oldukları yakıt miktarına göre kıyaslama yapılmaktadır.

 

_DSC4464.jpg